Taping medyczny
Podstawowe zasady Tapingu Medycznego (Medical Taping Concept) wywodzą się z Japonii i Korei, gdzie w latach 70-tych powstała koncepcja całej metody. Od tamtego czasu metoda znacznie się rozwinęła. Punktem wyjścia był fakt, iż ruch i aktywność mięśniowa są konieczne dla utrzymania i przywracania zdrowia. Mięśnie nie są tylko atrybutem służącym do przemieszczania się, ale mają także wpływ na krążenie krwi i limfy oraz temperaturę ciała. Jeżeli praca mięśni jest nieprawidłowa, może to skutkować szeroką gamą objawów. Plastry stosowane w tej metodzie mają rozciągliwość i grubość zbliżoną do skóry człowieka. Elastyczność plastra w połączeniu z elastycznością skóry używana jest do unoszenia epidermy, co zwiększa przestrzeń w tkance podskórnej, gdzie ulokowane są wszystkie rodzaje receptorów, naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Po urazie tkanek dochodzi w nich do wytworzenia się zapalenia, pojawia się lokalny obrzęk zwiększający ciśnienie i nacisk na otaczające tkanki.
Zestawienie efektów stosowania Tapingu Medycznego:
- poprawia funkcjonowanie mięśni regulując ich napięcie
- usuwa obrzęki spowodowane zaburzonym krążeniem krwi i limfy
- łagodzi ból
- wspomaga działanie stawów:
- stymuluje proprioreceptory
- koryguje kierunki ruchów nieprawidłowych
- zwiększa stabilność
Gama zastosowania plastrów jest bardzo szeroka: wspomniane wcześniej leczenie urazu, redukowanie zapalenia czy gromadzonego się płynu (wysięki, ale także krwiaki), korygowanie postawy ciała, objawy przeciążeń (łokieć tenisisty, golfisty). Możliwe jest także stosowanie plastrów na ból głowy.
Wskazania do stosowania Tapingu Medycznego:
- stymulacja mięśni osłabionych
- rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych
- zapobieganie nadmiernym rozciągnięciom
- ochrona stawów
- działanie przeciwbólowe
- redukcja zapalenia
- zmniejszenie obrzęków limfatycznych
- zwiększanie lub ograniczanie ROM
- stymulacja proprioreceptorów
- korekcja postawy ciała
- koryguje ustawienie powięzi
MTC to nowa metoda plastrowania, będąca całkowicie inna od znanego do tej pory tapingu konwencjonalnego, przez wiele osób nazywanego też sportowym. Dla wielu terapeutów Taping Medyczny stał się cennym narzędziem pracy stosowanym jako terapia docelowa, bądź jej uzupełnienie.